geleneksel yay nasıl kurulur?
- Makaleler

Geleneksel Yay Nasıl Kurulur? (Resimli Anlatım)

Biz esasen okçuluktaki terminolojide buna kasmak (yayı kurmak) ve yasmak (yayı bozmak, ipini çıkartmak) diyoruz. Ama genel olarak yayın kurulması hususu oldukça merak edilen bir konu, özellikle de Geleneksel Okçuluğa merakı olan ve bu konuda araştırma yapanlar için.

Biz de bu içeriğimizde Konuralp Okçuluk Spor Kulübü’nün hazırlamış olduğu temel bilgileri içeren kitapçıklarından metni ve görselleri derledik, sizlere sunuyoruz…

2 Kişi ile Yay Kasma – Yasma Anlatımı

Özellikle yay ustalarının ve antrenörlerin kesinlikle tavsiye ettiği yöntem bu diyebiliriz, yani iki kişi ile yayın kasılması ve yasılması. Zira tek başınıza kurduğunuz bir yayın kanatlarına eşit yük binmediği takdirde bir kanadın diğerine göre fazla ya da az esnemesinden dolayı asimetri ve yamulmalar oluşabilir. Ve bunlar birinci derece kullanıcı hatası olarak kabul edilmektedir. Bunun için bizimde tavsiyemiz yayınızı iki kişi olarak kurmanız.

İlk görseldeki gibi yay karşıya bakacak şekilde sol ayağın diz kapağına yaslanır. İkinci görseldeki olay çok önemlidir kasma sırasında kirişin çıkmaması için sağ elin başparmağı ile tam bağlantı noktası tutulur. (Yani Köprü noktası ) İkinci kişi kirişin diğer ucundan tutar ve yayı kasmaya(kendine doğru çekmeye) başlar.

Sonrasında yay kirişin takılacağı noktaya ulaşır ulaşmaz ikinci kişi kirişi tonç kertiğine geçirir. Yayı aynı yöntemle de yasabilirsiniz ama en önemli şey kasarken ve yasarken yavaş olmaktır birden ve hızlıca yapıldığında yayın kırılması söz konusu olabilir.

Tek başına Yay Kasma-Yasma Anlatımı

Öncelikle yayın altta kalan tonç kertiğine kirişi oturtuyoruz ve ilk görseldeki gibi tutuyoruz burda önemli husus kirişi yaya paralel tutmak her vaziyette paralel tutulursa kiriş çıkmayacaktır. Ve kirişi gerdirerek tutmalıyız ki altta kalan tonç kertiğinden çıkmasın ve her yeni pozisyonda alttaki tonç halkasını kontrol etmekte fayda vardır çünkü oradaki halka çıkarsa yayı kasamayız. Sonrasında sağ ayağımıza yayı dayıyoruz bacakların görseldeki kadar (daha fazla da açılabilir) açık olması çok önemli. 4. Görseldeki gibi kabzanında sol ayağın arka tarafındaki o boşluğuna denk gelmesi gerekiyor.

Daha sonra kirişin halkasının dışında tutmanız takarken size kolaylık sağlayacaktır. Yaya temas eden elinizin avuç içinin yayı tutması gerekir. Ve sonra sizin sabit durmanız kaydı ile yayı gerdirmeniz ve kiriş seviyesine ulaşınca da takmanız gerekmektedir. Yine bu noktada altta kalan kiriş halkasını kontrol etmekte fayda vardır yoksa kiriş atabilir.

geleneksel yay nasıl kurulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir