- Sizden Gelenler

Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Tescili Nasıl Yapılır? Sporcu Lisansı Nasıl Çıkartılır?

Merhabalar. Konuralp Okçuluk Spor Kulübü’nün bir projesi olan gelenekselokculuk.com.tr‘nin bu yayınında, kulüp yöneticilerimize ve antrenörümüze sıkça sorulan, spor kulübü derneklerinin federasyona tescili ve sporcu lisansı çıkarma konularını anlatacağız. “Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu’na Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Tescili Nasıl Yapılır? Sporcu Lisansı Nasıl Çıkartılır?” sorularını yanıtlayacağız.

Her şeyden önce spor kulübü tüzüğüne sahip bir dernek kurmuş olmanız gerekiyor. Birçok internet sitesinde bu konu ile ilgili anlatımlar mevcut. Basit birkaç Google aramasıyla bu anlatımlara ulaşabilirsiniz. Geleneksel Okçuluk camiasında birçok topluluğun dernekleşmiş olduğunu göz önünde bulundurarak doğrudan federasyon tescil işlemlerinin anlatımına geçebiliriz.

geleneksel-okculuk-istanbulmarka
İstanbulMarka Spor Kulübü 7. Fetih Kupası Menzil Koşusu’nda.

Öncelikle T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nün Kulüp İşlemleri sayfasındaki Spor Kulübü Tescili İçin Gerekli Evraklar başlığını incelemenizi tavsiye ederiz. Biz de bahsedilen evrakları nereden nasıl temin edip, nereye teslim etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Yazının başında bahsettiğimiz gibi spor kulübü tüzüğüne sahip bir dernek kurmuş olmalısınız. Gençlik Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne götürmek üzere yapacağınız dosyanın ilk eki bu tüzük olacak. İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nden (eski adıyla İl Dernekler Masası) aldığınız onaylı tüzüğün bir kopyasını bu dosyaya eklemelisiniz.

Eğer tüzüğün onaylandığı tarih 6 aydan daha eski ise yaptığınız son genel kurulunuzun sonuç bildirgesini dosyaya eklemelisiniz.

Spor Kulüpleri Tescil Taahhütnamesini buradan indirerek, taahhüt edilen spor branşları listesine “Geleneksel Okçuluk” ibaresini yazıp, derneğinizin mührü ile birlikte yönetim kurulu olarak imzalayıp dosyaya eklemelisiniz. Burada dernek mührünü herhangi bir matbaadan olarak derneğinizin tam adı ve sicil numarası yer alacak normal bir kaşe şekilde yaptırabilirsiniz. Örneğin “İstanbulMarka Spor Kulübü Derneği – 34-234/007”

Derneğinizin tüzüğünüzdeki renklere uygun olarak çizilmiş amblemini çıktı alıp, yine aynı mühürle mühürleyip dernek başkanına imzalatarak dosyaya eklemelisiniz. Listede belirtildiği gibi herhangi bir forma tasarımı yapıp çıktı almanıza ise gerek yok.

geleneksel-okculuk-istanbulmarka-askeri-muze
İstanbulMarka Spor Kulübü Yöneticilerinin Askeri Müze Gezisi.

Normal şartlarda taahhüt ettiğiniz her bir branş için en az 2. kademe antrenör belgesi eklemeniz gerekiyor. Ancak Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu yeni kurulduğu ve herhangi bir antrenörlük kursu açılmadığı için burada bir istisna var. İl Spor Müdürlüğü sizden antrenör belgesi olmadan tescil yapılabilmesine federasyon tarafından icazet verildiğine dair bir yazı talep edecek. Burada yazıyı talep eden memura yazının federasyon tarafından doğrudan müdürlüğe gönderileceğini, bunun için federasyona kendilerinin yazı talep yazısı yazmaları gerektiğini belirtmelisiniz. Aşağıda daha önce Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun Atlı Okçuluk branşı için yaptığımız başvuruya istinaden İl Spor Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıyı görebilirsiniz.

geleneksel-spor-dallari-federasyonu-yazi
Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun İl Spor Müdürlüğü’ne Gönderdiği Yazı

Antrenör belgesi sunmayacak olsanız da antrenör olarak istihdam edeceğiniz personelinizle bir sözleşme yapmanız gerekiyor. Sözleşme metnini buradan indirebilirsiniz. Sözleşmede antrenörlük belgesi ve federasyon ile ilgili kısımları boş bırakabilirsiniz. Kalan kısımları doldurup antrenör ve dernek başkanının imzasıyla dosyaya eklemelisiniz.

Dosyaya eklemeniz gereken belgelerden biri de Spor Kulübü Bilgi Formu. Buradan indirebilirsiniz. Bu formda henüz sahip olmadığınız bilgiler isteniyor olabilir. Bunlardan ilki “Vergi Dairesi ve Vergi Numarası“. Normal şartlarda herhangi bir ticari faaliyette bulunmadıysanız henüz bir vergi numarası sahibi olmayabilirsiniz. Ve yakın bir gelecekte ticari faaliyette bulunmayı planlamıyorsanız bir işletme kurup vergi dairesine kaydolmanız çok mantıklı olmayabilir. Herhangi bir ticari sorumluluğun altına girmeden sadece federasyona tescil işlemlerinin şartlarını yerine getirme maksadıyla bir potansiyel vergi numarası alabilirsiniz. Bunun için derneğinizin yasal adresine en yakın vergi dairesine dernek başkanınız ile giderek, danışmadaki memura derneğinize banka hesabı açmak için potansiyel vergi numarası almak istediğinizi söylemelisiniz. Sonrasında memurlar sizi yönlendirecektir. Bu aşamada yanınızda “Potansiyel Vergi Numarası Alma” konusuyla almış olduğunuz dernek kararının fotokopisinin (örnek kararı internetten bulabilirsiniz), karar defterinin kendisinin, dernek kuruluşunda verilen alındı belgesinin ve dernek başkanının kimliğinin bulunduğundan emin olun. İşlemler tamamlandıktan sonra size verilen belgeyi dosyaya eklemenize gerek yok ancak potansiyel vergi numarasını “Bilgi Formu”na yazmalısınız.

Kulüp Bilgi Formu’nda yer alması gereken bir diğer bilgi banka hesap numarası. Derneğinizin adına banka hesabı açmak için gerekli evraklardan en önemlisi imza sirküleridir. Dernek banka hesapları en az iki kişi tarafından kontrol edilmek zorunda olduğu için noter huzurunda en az iki dernek yöneticisi dernek adına imza atmaya yetkili olduğunu bildiren bir imza sirküleri düzenlenmelidir. Bunun için herhangi bir notere “Dernek Adına Banka Hesabı Açmak İçin İmza Yetkisi” konulu yönetim kurulunuzca alıp imzaladığınız dernek kararı ile birlikte (internetten örnek kararlar bulunabilir), dernek alındı belgeniz, son genel kurul sonuç bildirgeniz, dernek kurulduğunda size verilen faaliyet belgenizi sunarak iki yöneticinizin imza beyanında bulunmalısınız. İmza sirkülerinin tek nüsha düzenlemeniz yeterli olacaktır, belgelerin imza sirkülerinde yerleşim durumuna göre ödeyeceğiniz ücret değişim gösterebilir ancak ortalama olarak 250,00 TL‘lik bir tutardan bahsediyoruz.

İmza sirkülerini ve bir üstteki paragrafta bahsettiğimiz belgelere, “Dernek Adına Banka Hesabı Açma” konulu yönetim kurulunuzca alıp imzaladığınız dernek kararını (örnek kararlar internetten bulunabilir) ekleyerek aynı iki dernek yöneticisiyle herhangi bir devlet bankasına gitmelisiniz. Bireysel müşteri temsilcisine dernek adına banka hesabı açacağınızı belirterek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlerin sonunda size verilen banka hesap cüzdanı üzerinde yazan IBAN’ı banka adıyla birlikte Kulüp Bilgi Formu’a yazmalısınız.

geleneksel-okculuk-federasyonu-genel-kurul
Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu

Sizden istenilen evraklardan biri de geleneksel okçuluk yapacağınız tesis için düzenlenmiş kira kontratı veya tapu belgesi. Ancak henüz Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın tesis şartlarına uygun bir alanda antrenman ve eğitim fırsatı bulamıyorsanız İl Müdürlüğü’ndeki yetkiliye federasyonun yeni teşkil edildiğini ve yetkili salon ve tesislerin henüz belirlenmediğini belirterek, yakın bir gelecekte bu belgeleri sağlayabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Eklemeniz gereken belgelerden biri de derneğin kuruluşunda size verilen Dernek Kuruluş Bildirimi‘nin bir kopyası. Ayrıca dernek kuruluşunda beyan ettiğiniz dernek merkezi kira kontratı veya tapusu, noterden aldığınız imza sirküleri ve dernek kuruluşunda size verilen faaliyet belgesini de dosyanıza eklemelisiniz.

Tüm bu eklere “Kulübümüzün Geleneksel Okçuluk branşında tescilinin yapılabilmesi için ilgili makamlara başvuru yapılmasına karar verilmiştir” ibaresi bulunan yönetim kurulu kararının fotokopisini de eklemelisiniz.

Son olarak yukarıda saydığımız tüm eklere, buradan indireceğiniz dilekçeyi doldurup kapak yaparak bulunduğunuz ilin Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün Sicil Lisans servisine vermelisiniz. Evrakları teslim ettikten ortalama 1 hafta sonra tesciliniz Geleneksel Okçuluk branşında yapılacak ve aşağıda yer alan kulüp bilgi formunu elde edebileceksiniz.

istanulmarka-geleneksel-okculuk-spor-kulubu
İstanbulMarka Spor Kulübü Kulüp Bilgi Formu

Bu sayede kulüp tescili zorunlu olan müsabakalara katılabilip, sporcularınıza lisans çıkartabileceksiniz. Lisans çıkarmak için, yazının başında bahsettiğimiz şu sayfadaki “Yeni Lisans İşlemlerinde Gerekli Evraklar” başlında sıralanan evraklarla birlikte herhangi bir Spor Müdürlüğü’ne gitmeniz yeterli.

geleneksel-okculuk-lisansi
İstanbul’da Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu’na Kayıtlı İlk Geleneksel Okçuluk Sporcusu İstanbulMarka Spor Kulübü Başkanı Tuğçe Esma GÖZ.

Geleneksel Okçuluk camiasında talep duyulan tescil işlemleri hakkındaki bu bilgileri İstanbulMarka Spor Kulübü sponsorluğunda yayınlanan beslenmesporsaglik.com sayfasında derlemeye çalıştık. Umarız Geleneksel Türk Okçuluğu’na gönül vermiş tüm sporcu ve yöneticilere bir katkı sağlamış oluruz.

Yukarıda tüm süreçlerini açıklamaya gayret ettiğimiz tescil işlemleri ile ilgili profesyonel destek almak isterseniz (0850) 302 99 52 numaralı telefondan 2 numaralı dahiliye bağlanabilirsiniz.

İstanbulMarka Spor Kulübü Yönetimi

3 Yorum “Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Tescili Nasıl Yapılır? Sporcu Lisansı Nasıl Çıkartılır?

  1. Доброе утро,На имя прислали билетик на лото. Пройдите в личном кабинете ->> https://forms.yandex.ru/cloud/62b7134577d8f2ba5124cbca/?hs=b30d50942946e95f64c7fc637978072f& dedi ki:

    jrc0i3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir